HWS1000-5/HD
TDK-Lambda Americas, Inc.
HWS1000-5/HD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HWS1000-5/HD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HWS1000-5/HD
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC CONVERTER 5V 1000W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Type:Enclosed, Conformal Coated
Size / Dimension:9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Series:HWS1000
Power (Watts):1000W
Other Names:HWS10005/HD
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Minimum Load Required:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Efficiency:78%
Detailed Description:Enclosed, Conformal Coated AC DC Converter 1 Output 5V 200A 85 ~ 265 VAC Input
Current - Output (Max):200A