HWM2424U11BK
Hammond Manufacturing
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HWM2424U11BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HWM2424U11BK
Manufacturer Hammond Manufacturing
Description 24U 11IN SWING OUT WALL MOUNT
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:130 lbs (59kg)
Ventilation:Sides, Top, Door
Type:Equipment Cabinet
Style:Enclosed, Bottom, Front, Sides, Top
Shipping Info:Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Series:HWM
Mounting Rails:One Pair
Material:Metal, Steel
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Cable Entry Systems, Wall Mount
Door:Glass (Front), Steel (Rear)
Dimensions - Panel:11.000" L x 19.000" W x 42.000" H (279.40mm x 482.60mm x 1066.80mm)
Dimensions - Overall:16.693" L x 24.685" W x 48.740" H (424.00mm x 627.00mm x 1238.00mm)
Detailed Description:Metal, Steel Equipment Cabinet Enclosed, Bottom, Front, Sides, Top 16.693" L x 24.685" W x 48.740" H (424.00mm x 627.00mm x 1238.00mm) Black