HW1E-TV4F11QD-R-24V
IDEC
HW1E-TV4F11QD-R-24V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HW1E-TV4F11QD-R-24V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HW1E-TV4F11QD-R-24V
Manufacturer IDEC
Description 22MM EMERGENCY-STOP LIGHTED
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:110V
Type:Emergency Stop, Illuminated
Termination Style:Screw Terminal
Switch Function:On-Off, Off-On
Series:HW
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1363
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Mechanical Life:500,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):24 VAC/DC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:-
Electrical Life:-
Detailed Description:Pushbutton Switch DPST-NO/NC Emergency Stop, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:10A (AC), 8A (DC)