HW-36-17-T-D-290-SM
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HW-36-17-T-D-290-SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HW-36-17-T-D-290-SM
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .025 BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, HW
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tube
Number of Rows:2
Number of Positions:72
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:-
Length - Stack Height:0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating):0.125" (3.175mm)
Length - Overall Pin:0.415" (10.541mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount