HVR600P150CMF
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVR600P150CMF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVR600P150CMF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Series:POLY-FUSE®, HVR600
Resistance - Post Trip (R1) (Max):22 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):6 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:HVR600P150CMFA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA