HVR250P145RAF
Buy HVR250P145RAF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVR250P145RAF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:1s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.268" Dia x 0.201" T (6.80mm x 5.10mm)
Series:POLY-FUSE®, HVR250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):5.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.217" (5.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 145mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):290mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):145mA