HVR250P120CRCF
Buy HVR250P120CRCF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVR250P120CRCF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:850ms
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.268" Dia x 0.201" T (6.80mm x 5.10mm)
Series:POLY-FUSE®, HVR250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):14 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5.4 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.217" (5.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):240mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA