HVR10D2K0F
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVR10D2K0F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVR10D2K0F
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:0.394" Dia x 2.756" L (10.00mm x 70.00mm)
Series:HVR, CGS
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1-1625947-6
Operating Temperature:-
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage, RF, High Frequency
Failure Rate:-
Detailed Description:2 kOhms ±1% 10W Thick Film Chassis Mount Resistor