HVMLS133M010EK1C
Cornell Dubilier Electronics
HVMLS133M010EK1C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVMLS133M010EK1C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVMLS133M010EK1C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Series:MLS
Ripple Current @ Low Frequency:12.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.3A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):81 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:13000µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 81 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:13000µF