HVCB2010DTC10M0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVCB2010DTC10M0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVCB2010DTC10M0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 10M OHM 0.5% 1W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Series:HVC
Resistance:10 MOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.030" (0.76mm)
Features:High Voltage, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:10 MOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film