HVCB1206FDD100K
Stackpole Electronics, Inc.
HVCB1206FDD100K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVCB1206FDD100K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HVCB1206FDD100K
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 100K OHM 1% 1/3W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 259 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:HVC
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:HVCB1206FDD100KDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)
Features:High Voltage, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:100 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film