HSEC8-160-01-S-RA
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSEC8-160-01-S-RA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSEC8-160-01-S-RA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSEC8-160-01-S-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | 8MM HIGH SPEED DUAL R/A MO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.43 | $11.30 | $11.018 | $10.17 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $9.605 | $8.758 | $8.193 | $7.515 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | Edge Rate™ HSEC8 |
| Read Out: | Dual |
| Pitch: | 0.062" (1.57mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | SAM9510 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions/Bay/Row: | - |
| Number of Positions: | 120 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Female |
| Flange Feature: | - |
| Features: | - |
| Contact Type: | - |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Color: | Black |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness: | 0.063" (1.60mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSEC8-160-01-S-RA, use the request quote form to request HSEC8-160-01-S-RA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSEC8-160-01-S-RA.The price and lead time for HSEC8-160-01-S-RA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSEC8-160-01-S-RA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

