HSCSRRD006MGAA3
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCSRRD006MGAA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCSRRD006MGAA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCSRRD006MGAA3 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRES 6MBAR GAUG 3.3V SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.27 V ~ 3.33 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 4-SIP |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.08" (1.92mm) Tube, Dual |
| Package / Case: | 4-SIP, Dual Ports, Same Side |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.33 V ~ 2.97 V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 0.09 PSI (0.6 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 9.79 PSI (67.5 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 0.09 PSI (0.6 kPa) Vented Gauge Male - 0.08" (1.92mm) Tube, Dual 0.33 V ~ 2.97 V 4-SIP, Dual Ports, Same Side |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCSRRD006MGAA3, use the request quote form to request HSCSRRD006MGAA3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCSRRD006MGAA3.The price and lead time for HSCSRRD006MGAA3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCSRRD006MGAA3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
