HSCMRNN001BG2A5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCMRNN001BG2A5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCMRNN001BG2A5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCMRNN001BG2A5 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRESSURE GAUGE 1BAR SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $25.559 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 8-SMD |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.08" (1.93mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SMD, J-Lead, Side Port |
| Output Type: | I²C |
| Output: | 12 b |
| Other Names: | 480-3297 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 14.5 PSI (100 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 58.02 PSI (400 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 14.5 PSI (100 kPa) Vented Gauge Male - 0.08" (1.93mm) Tube 12 b 8-SMD, J-Lead, Side Port |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCMRNN001BG2A5, use the request quote form to request HSCMRNN001BG2A5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCMRNN001BG2A5.The price and lead time for HSCMRNN001BG2A5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCMRNN001BG2A5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
