HSCDANN100PGAA5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDANN100PGAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDANN100PGAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCDANN100PGAA5 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $34.63 | $27.549 | $25.811 | $24.698 | $23.736 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.19" (4.93mm) Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Other Names: | 480-6593 HSCDANN100PGAA5-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 250 PSI (1723.69 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 100 PSI (689.48 kPa) Vented Gauge Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0.5 V ~ 4.5 V 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCDANN100PGAA5, use the request quote form to request HSCDANN100PGAA5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCDANN100PGAA5.The price and lead time for HSCDANN100PGAA5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCDANN100PGAA5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
