HSC7547RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC7547RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSC7547RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSC7547RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 47 OHM 5% 75W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $13.48 | $12.251 | $11.026 | $9.494 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $8.729 | $8.269 | $7.963 | $7.595 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.929" L x 1.870" W (49.00mm x 47.50mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 47 Ohms |
| Power (Watts): | 75W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 1625995-2 A137262 HSC7547RJ-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 47 Ohms ±5% 75W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSC7547RJ, use the request quote form to request HSC7547RJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSC7547RJ.The price and lead time for HSC7547RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSC7547RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


