HSC3003K0J
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC3003K0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC3003K0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC3003K0J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 3K OHM 5% 300W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:3 kOhms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:3-1630027-8
A137245
HSC3003K0J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:3 kOhms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor