HSC2503R3J
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC2503R3J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC2503R3J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC2503R3J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 250W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:3.3 Ohms
Power (Watts):250W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1630024-3
A103848
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:3.3 Ohms ±5% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor