HSC25011RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC25011RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC25011RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC25011RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 11 OHM 5% 250W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs26 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:11 Ohms
Power (Watts):250W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1-1630024-4
1-1630024-4-ND
A138917
HSC25011RJ-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:11 Ohms ±5% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor