HSC250100RF
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC250100RF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSC250100RF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSC250100RF |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 100 OHM 1% 250W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 20 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $62.358 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Power (Watts): | 250W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 3-1630024-8 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Style: | Terminal Screw Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±1% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSC250100RF, use the request quote form to request HSC250100RF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSC250100RF.The price and lead time for HSC250100RF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSC250100RF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


