HSC20050KJ
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC20050KJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC20050KJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC20050KJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 50K OHM 5% 200W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs26 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):200W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1630019-3
2-1630019-3-ND
A138911
HSC20050KJ-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:50 kOhms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor