HSC2002K4J
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC2002K4J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC2002K4J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC2002K4J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.4K OHM 5% 200W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:2.4 kOhms
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1-1630019-4
A137223
HSC2002K4J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.4 kOhms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor