HSC20012RK
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC20012RK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSC20012RK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSC20012RK |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 12 OHM 10% 200W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $43.05 | $37.863 | $34.513 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $32.744 | $31.564 | $30.078 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 12 Ohms |
| Power (Watts): | 200W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 1630019-5 A137217 HSC20012RK-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | Terminal Screw Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 12 Ohms ±10% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSC20012RK, use the request quote form to request HSC20012RK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSC20012RK.The price and lead time for HSC20012RK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSC20012RK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

