HSC1002R7J
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC1002R7J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC1002R7J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC1002R7J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs30 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Series:HS, CGS
Resistance:2.7 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1625999-7
2-1625999-7-ND
A138899
HSC1002R7J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor