HSC100120RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC100120RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC100120RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC100120RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 120 OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 148 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Series:HS, CGS
Resistance:120 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:8-1625999-9
A127587
HSC100120RJ-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:120 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor