HSA5050RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
HSA5050RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA5050RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSA5050RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 187 pcs
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1630186-3
2-1630186-3-ND
A102441
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:50 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor