HSA256R2E
AMP Connectors / TE Connectivity
HSA256R2E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA256R2E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSA256R2E
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 6.2 OHM 3% 25W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±3%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:6.2 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:6-1625971-3
6-1625971-3-ND
A131869
HSA256R2E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:6.2 Ohms ±3% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor