HSA1020RF
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA1020RF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSA1020RF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSA1020RF |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 20 OHM 1% 16W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 200 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.71 | $3.316 | $3.117 | $2.852 | $2.454 | |
| 400 pcs | 600 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $2.122 | $1.923 | $1.691 | $1.632 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 20 Ohms |
| Power (Watts): | 16W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 1676965-1 1676965-1-ND A138850 HSA1020RF-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 20 Ohms ±1% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSA1020RF, use the request quote form to request HSA1020RF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSA1020RF.The price and lead time for HSA1020RF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSA1020RF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
