HSA101R0F
AMP Connectors / TE Connectivity
HSA101R0F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA101R0F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSA101R0F
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1 OHM 1% 16W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs200 pcs
400 pcs600 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):16W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1-1625966-5
1-1625966-5-ND
A138848
HSA101R0F-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±1% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor