HSA101R0F
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA101R0F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSA101R0F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSA101R0F |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 1 OHM 1% 16W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 200 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.71 | $3.316 | $3.117 | $2.852 | $2.454 | |
| 400 pcs | 600 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $2.122 | $1.923 | $1.691 | $1.632 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 1 Ohms |
| Power (Watts): | 16W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 1-1625966-5 1-1625966-5-ND A138848 HSA101R0F-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 1 Ohms ±1% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSA101R0F, use the request quote form to request HSA101R0F pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSA101R0F.The price and lead time for HSA101R0F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSA101R0F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
