HS6E-M7Y4B03-G
IDEC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS6E-M7Y4B03-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS6E-M7Y4B03-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS6E-M7Y4B03-G |
|---|---|
| Manufacturer | IDEC |
| Description | SAFETY SWITCH SOLENOID LOCK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $199.06 | $187.688 | $176.312 | $164.938 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Switch Function: | On-Off |
| Series: | HS6E |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.315" (8.0mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | - |
| Other Names: | 1885-1028 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 50°C |
| Operating Position: | - |
| Operating Force: | 6118gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Cable Length 3m |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Differential Travel: | - |
| Current Rating: | 2.5A (AC/DC) |
| Circuit: | 3PST-NC + DPST-NC |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS6E-M7Y4B03-G, use the request quote form to request HS6E-M7Y4B03-G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS6E-M7Y4B03-G.The price and lead time for HS6E-M7Y4B03-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS6E-M7Y4B03-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

