HS4040RAQTP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS4040RAQTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS4040RAQTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS4040RAQTP |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.554 | $4.111 | $3.708 | $3.627 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.6V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 400V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | Teccor® |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Detailed Description: | SCR 400V 40A Standard Recovery Through Hole TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 40A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 25A |
| Current - Off State (Max): | 10µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 430A, 520A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 70mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS4040RAQTP, use the request quote form to request HS4040RAQTP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS4040RAQTP.The price and lead time for HS4040RAQTP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS4040RAQTP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


