HS27
Apex Microtechnology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS27 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS27 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS27 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Description | HEATSINK 12P PWR SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $35.68 | $33.584 | $31.485 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $29.386 | $28.337 | $26.762 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Board Level |
|---|---|
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | - |
| Size, Supplied: | - |
| Shielding: | 3.000" (76.20mm) |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Series: | Apex Precision Power® |
| Product Type: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 0.630" (16.00mm) |
| Other Names: | 598-1475 598-2072 598-2072-ND HS27-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Thickness: | 2.360" (59.94mm) |
| Material Finish: | 5.3°C/W |
| Material: | Aluminum |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HS27 |
| Height Off Base (Height of Fin): | Bolt On and PC Pin |
| Expanded Description: | Heat Sink PSIP Aluminum Board Level |
| Description: | HEATSINK 12P PWR SIP |
| Attachment Method: | PSIP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS27, use the request quote form to request HS27 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS27.The price and lead time for HS27 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS27.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

