HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24
BEI Sensors
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24 |
|---|---|
| Manufacturer | BEI Sensors |
| Description | ROTARY ENCODER OPTICAL 360PPR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $515.11 | $479.588 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5 V ~ 28 V |
|---|---|
| Termination Style: | Cable |
| Series: | HS25 |
| Rotational Life (Cycles Min): | 7.5B |
| Pulses per Revolution: | 360 |
| Output Type: | Quadrature with Index (Incremental) |
| Other Names: | 01072-701 1724-1433 HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24-ND |
| Orientation: | User Selectable |
| Mounting Type: | Chassis Mount, Motors |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Encoder Type: | Optical |
| Detent: | No |
| Built in Switch: | No |
| Actuator Type: | Hole for Shaft |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24, use the request quote form to request HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24.The price and lead time for HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS25F-37-R2-SS-360-ABZC-28V/V-SCS24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

