HS24
Apex Microtechnology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS24 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Description | HEATSINK SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.65 | $10.999 | $10.352 | $9.705 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $9.058 | $8.411 | $8.249 | $8.088 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.220" (30.99mm) |
|---|---|
| Type: | Top Mount |
| Thermal Resistance @ Natural: | 50.00°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 16.00°C/W @ 600 LFM |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Series: | Apex Precision Power® |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Package Cooled: | SMD |
| Other Names: | 598-1376 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Finish: | Solderable |
| Material: | Copper |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.400" (10.16mm) |
| Diameter: | - |
| Detailed Description: | Heat Sink SMD Copper Top Mount |
| Attachment Method: | SMD Pad |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS24, use the request quote form to request HS24 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS24.The price and lead time for HS24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


