HS200 1K J
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS200 1K J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS200 1K J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS200 1K J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $26.311 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | - |
|---|---|
| Voltage - Working: | 200W |
| Thickness (Max): | ±25ppm/°C |
| Size / Dimension: | 3.531" L x 1.791" W (89.70mm x 45.50mm) |
| Series: | ARCOL, HS |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Axial, Box |
| Other Names: | HS2001KJ |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Resistors: | Aluminum |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HS200 1K J |
| Height - Seated (Max): | 1.646" (41.80mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | M6 Threaded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±5% |
| Description: | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W |
| Coating, Housing Type: | Wirewound |
| Body Material: | Flanges |
| Bandwidth: | 1k |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS200 1K J, use the request quote form to request HS200 1K J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS200 1K J.The price and lead time for HS200 1K J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS200 1K J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
