HS150 100R J
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS150 100R J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS150 100R J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS150 100R J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 100 OHM 5% 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $13.88 | $12.62 | $11.358 | $9.781 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $8.992 | $8.519 | $8.203 | $7.824 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Size / Dimension: | 3.846" L x 1.075" W (97.70mm x 27.30mm) |
| Series: | ARCOL, HS |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Power (Watts): | 150W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | HS150 100R J-ND HS150100RJ |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.949" (24.10mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS150 100R J, use the request quote form to request HS150 100R J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS150 100R J.The price and lead time for HS150 100R J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS150 100R J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
