HS1100
Sensata Technologies, Airpax
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS1100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS1100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS1100 |
|---|---|
| Manufacturer | Sensata / Airpax |
| Description | Cir Brkr Hyd Mag, Push, 2 Pole, 50/60Hz Short Delay, 10A, IEG Series |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $40.906 | $36.924 | $33.304 | $32.58 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Humidity |
| Sensitivity: | 340nF/%RH |
| Response Time: | 5s |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | Housed Sensor |
| Output Type: | Capacitance |
| Output: | 180pF @ 55%RH |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Humidity Range: | 1 ~ 99% RH |
| Detailed Description: | Humidity Temperature Sensor 1 ~ 99% RH Capacitance ±2% RH 5s Surface Mount |
| Accuracy: | ±2% RH |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS1100, use the request quote form to request HS1100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS1100.The price and lead time for HS1100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS1100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



