HS10
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HS10 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | SENSOR LINEAR 12.7MM WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,064.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 10 V |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Technology: | Resistive |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | HS |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical: | - |
| Resistance Tolerance: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylinder, Wire Leads |
| Output Signal: | - |
| Output: | Resistive |
| Other Names: | 1033-1018 F021630 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Custom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Linearity: | ±0.35% |
| Linear Range: | 0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| For Measuring: | Linear Position |
| Detailed Description: | Resistive Sensor Linear Position Round Shaft Wire Leads |
| Actuator Type: | Round Shaft |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HS10, use the request quote form to request HS10 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS10.The price and lead time for HS10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HS10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

