HRPG-AD16#16R
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HRPG-AD16#16R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HRPG-AD16#16R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HRPG-AD16#16R |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | Optical Encoder RPG, Det, 16CPR, L: 0.5i n, D: 0.25in, D, R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $28.996 | $26.173 | $23.607 | $23.094 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | HRPG |
| Rotational Life (Cycles Min): | 1M |
| Pulses per Revolution: | 16 |
| Output Type: | Quadrature (Incremental) |
| Orientation: | Vertical |
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Encoder Type: | Optical |
| Detent: | Yes |
| Built in Switch: | No |
| Actuator Type: | 1/4" Dia Flatted End |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HRPG-AD16#16R, use the request quote form to request HRPG-AD16#16R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HRPG-AD16#16R.The price and lead time for HRPG-AD16#16R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HRPG-AD16#16R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

