HRDB117S
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HRDB117S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HRDB117S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HRDB117S |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | RELAY TIME DELAY 7SEC 30A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $76.42 | $72.396 | $68.374 | $64.352 | $60.33 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 12VDC |
|---|---|
| Timing Initiate Method: | Input Voltage, Trigger Signal |
| Timing Adjustment Method: | Fixed |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Series: | HRDB |
| Relay Type: | Mechanical Relay |
| Other Names: | F10534 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Function: | Off-Delay |
| Detailed Description: | Off-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) Fixed, 7 Sec Delay 30A @ 125/240VAC Chassis Mount |
| Delay Time: | Fixed, 7 Sec |
| Contact Rating @ Voltage: | 30A @ 125/240VAC |
| Circuit: | SPDT (1 Form C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HRDB117S, use the request quote form to request HRDB117S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HRDB117S.The price and lead time for HRDB117S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HRDB117S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

