HR8U-1/2
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HR8U-1/2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HR8U-1/2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HR8U-1/2 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | SPIRAL WRAP 1/2" X 100' BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $66.91 | $60.218 | $53.527 | $50.182 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | - |
|---|---|
| Wall Thickness: | 0.060" (1.52mm) |
| Type Attributes: | Harness |
| Type: | Spiral Wrap |
| Series: | HR |
| Other Names: | 11026005 HR- 8U(1/ 2) HR- 8U(1/ 2)-ND HR-8U(1/2) HR8U(1/2) HR8U-1/2-ND RPC4133 |
| Operating Temperature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Polyethylene (PE) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Liquid Protection: | - |
| Length: | 100' (30.48m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Heat Protection: | - |
| Features: | Crush Resistant |
| Environment Protection: | UV Stabilized |
| Diameter - Outside, Non-Expanded: | 0.500" (12.70mm) |
| Diameter - Inside, Non-Expanded: | - |
| Diameter - Inside, Expanded: | 3.500" (88.90mm) |
| Color: | Black |
| Abrasion Protection: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HR8U-1/2, use the request quote form to request HR8U-1/2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HR8U-1/2.The price and lead time for HR8U-1/2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HR8U-1/2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



