HR5.8-12-T2
B B Battery
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HR5.8-12-T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HR5.8-12-T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HR5.8-12-T2 |
|---|---|
| Manufacturer | B B Battery |
| Description | BATTERY LEAD ACID 12V 5.3AH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 16 pcs | 56 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $31.64 | $28.474 | $25.311 | |||
| 104 pcs | 256 pcs | 504 pcs | |||
| $22.147 | $20.248 | $18.983 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 1900g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 12V |
| Termination Style: | Spade, .250" (6.3mm) |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | - |
| Size / Dimension: | 3.60" L x 2.81" W x 4.07" H (91.5mm x 71.5mm x 103.5mm) |
| Shipping Info: | - |
| Series: | HR |
| Other Names: | 522-1042 HR5.8-12-T2-ND HR5.8-12T2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / Not applicable |
| Discharge Rate: | 10Hr |
| Detailed Description: | 12V Lead Acid (VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 5.3Ah |
| Capacity: | 5.3Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid (VRLA) |
| Battery Cell Size: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HR5.8-12-T2, use the request quote form to request HR5.8-12-T2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HR5.8-12-T2.The price and lead time for HR5.8-12-T2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HR5.8-12-T2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



