HR25A-9P-16P
Hirose
HR25A-9P-16P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HR25A-9P-16P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HR25A-9P-16P
Manufacturer Hirose
Description CONN PLUG MALE 16POS GOLD SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 412 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:30VAC, 42VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:9
Shell Material:Zinc Alloy
Shell Finish:Nickel
Series:HR25A
Packaging:Bulk
Other Names:*HR25A-9P-16P
HR1843
HR25A9P16P
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection:-
Features:Backshell, Clamp, Strain Relief
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:1A