HR10B-10P-10PC(73)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HR10B-10P-10PC(73) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HR10B-10P-10PC(73) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HR10B-10P-10PC(73) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $20.64 | $19.169 | $17.202 | $16.711 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | For Male Pins |
|---|---|
| Shielding: | Unshielded |
| Shell Size, MIL: | - |
| Shell Size - Insert: | 10 |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Nickel |
| Series: | HR10B |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 110-0901-0-73 H124025 HR10B-10P-10PC(73)-ND |
| Orientation: | Keyed |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 11 (10 + 1 Coax) |
| Note: | Contacts Not Included |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insert Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Housing Color: | Silver |
| Features: | Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Detailed Description: | 11 (10 + 1 Coax) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief |
| Coupling Nut Material, Plating: | Brass, Nickel |
| Coupling Nut Diameter: | 0.579" (14.70mm) |
| Contact Type: | Crimp and Solder |
| Contact Size: | 1.0mm (10), 1 Coaxial |
| Contact Shape: | Circular |
| Connector Type: | Plug Housing |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HR10B-10P-10PC(73), use the request quote form to request HR10B-10P-10PC(73) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HR10B-10P-10PC(73).The price and lead time for HR10B-10P-10PC(73) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HR10B-10P-10PC(73).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


