HR10A-10TR-12PE(73)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HR10A-10TR-12PE(73) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HR10A-10TR-12PE(73) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HR10A-10TR-12PE(73) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Description | CONN RCPT 12POS PNL MNT THRU PIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.62 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100VAC |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Shell Size - Insert (Convert From): | Brass and Zinc, Nickel Plated |
| Shell Material, Finish: | - |
| Series: | HR10A |
| RoHS Status: | Bulk |
| Other Names: | 110-0445-2-73 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 12 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Bulkhead; Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HR10A-10TR-12PE(73) |
| Large Diameter Supplied: | 10 |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver |
| Description: | CONN RCPT 12POS PNL MNT THRU PIN |
| Current Rating: | 2A |
| Current - Max/Contact: | Threaded |
| Contact Material: | Keyed |
| Contact Finish Thickness: | Silver |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Cable Diameter: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HR10A-10TR-12PE(73), use the request quote form to request HR10A-10TR-12PE(73) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HR10A-10TR-12PE(73).The price and lead time for HR10A-10TR-12PE(73) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HR10A-10TR-12PE(73).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

