HQ8220
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HQ8220 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HQ8220 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HQ8220 |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | SENSOR LINEAR ANALOG 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.33 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 6V |
|---|---|
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Sensing Range: | - |
| Resolution: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | HQ8220-ND HQ8220TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Quantum Well Hall Element |
| Detailed Description: | Hall Effect Sensor X, Y Axis 16-TSSOP |
| Current - Supply (Max): | 9mA |
| Current - Output (Max): | - |
| Bandwidth: | - |
| Axis: | X, Y |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HQ8220, use the request quote form to request HQ8220 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HQ8220.The price and lead time for HQ8220 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HQ8220.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


