HPP805A031
Measurement Specialties / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPP805A031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPP805A031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HPP805A031 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Description | SENSOR HUMIDITY 5V ANALOG 3% MOD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Shell Style: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensitivity: | 26mV/%RH |
| Sensing Range: | Humidity |
| RoHS Status: | - |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | HM1500 HM1500-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | User Defined |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | HPP805A031 |
| Idle Current, Typ @ 25°C: | 0 ~ 100% RH |
| Expanded Description: | Humidity Temperature Sensor 0 ~ 100% RH Analog Voltage ±3% RH 10s User Defined |
| Digits or Characters: | ±3% RH |
| Description: | SENSOR HUMIDITY 5V ANALOG 3% MOD |
| Current - Supply (Max): | 2.48V @ 55%RH |
| Class: | 10s |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HPP805A031, use the request quote form to request HPP805A031 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPP805A031.The price and lead time for HPP805A031 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HPP805A031.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

