HPCC4F
Conxall / Switchcraft
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPCC4F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPCC4F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HPCC4F |
|---|---|
| Manufacturer | Switchcraft Inc. |
| Description | CONN PLUG STR CORD 4PIN .250FAST |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $11.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | - |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm) |
| Shell Size - Insert (Convert From): | Thermoplastic |
| Shell Material, Finish: | - |
| Series: | HPC |
| RoHS Status: | Bulk |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 4 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | HPCC4F |
| Large Diameter Supplied: | - |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 4 Position Circular Connector Plug, Non-Gendered Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm) Silver |
| Description: | CONN PLUG STR CORD 4PIN .250FAST |
| Current Rating: | 50A |
| Current - Max/Contact: | Push-Pull |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish Thickness: | Silver |
| Connector Type: | Plug, Non-Gendered |
| Cable Diameter: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HPCC4F, use the request quote form to request HPCC4F pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPCC4F.The price and lead time for HPCC4F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HPCC4F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

