HP-16N
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HP-16N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HP-16N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HP-16N |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | CBL CLAMP P-TYPE NAT FASTENER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.315 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.500" (12.70mm) |
|---|---|
| Type Attributes: | Adjustable |
| Type: | Clamp, P-Type |
| Series: | - |
| Screw Size: | - |
| Panel Thickness: | - |
| Panel Hole Size: | 0.201" (5.10mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Opening Size: | 0.961" (24.40mm), 0.878" (22.30mm) |
| Mounting Type: | Fastener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Thickness: | 0.071" (1.80mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Cable Clamp, P-Type Natural Fastener 0.961" (24.40mm), 0.878" (22.30mm) |
| Color: | Natural |
| Bundle Center to Mounting Center: | 0.843" (21.40mm), 0.531" (13.50mm) |
| Adhesive: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HP-16N, use the request quote form to request HP-16N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HP-16N.The price and lead time for HP-16N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HP-16N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


