HMUA-FK-A125(04)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HMUA-FK-A125(04) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HMUA-FK-A125(04) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HMUA-FK-A125(04) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN FIBER MU PLUG SIMPLX 1249UM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.90 | |||||
Specifications
Data sheet
| Simplex/Duplex: | Simplex |
|---|---|
| Series: | HMU |
| Reflection: | -40dB |
| Other Names: | 710-0099-2-04 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mode: | Singlemode |
| Mating Cycles: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Synthetic Resin |
| Housing Color: | White |
| Fiber Core Diameter: | 125µm |
| Fiber Cladding Diameter: | 1249µm |
| Ferrule Material: | Zirconia |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Detailed Description: | Fiber Optic Plug Connector MU Simplex 1249µm White |
| Connector Type: | Plug |
| Connector Style: | MU |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
| Boot Color: | - |
| Body Material: | Plastic |
| Attenuation - Typ: | -5.0dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HMUA-FK-A125(04), use the request quote form to request HMUA-FK-A125(04) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HMUA-FK-A125(04).The price and lead time for HMUA-FK-A125(04) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HMUA-FK-A125(04).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

